+37065535032

Daigų auginimas

daigai sėklos

Vasario pabaigoje pradedami ruošti inspektai ir polietileniniai šiltnamiai daigų auginimui  (jų neturint, galima daigus užsiauginti namuose ant palangės, oranžerijoje ir kt.).

Daržovių daigus reikia auginti specialiuose šiltnamiuose-daigynuose, kuriuose yra geras apšvietimas, įrengta vėdinimo ir šildymo sistema. Lauko daržovių daigus geriausiai auginti pavasariniuose šiltnamiuose arba lauke po laikinomis plėvelės priedangomis. Šiltnaminių daržovių daigai ( agurkų, pomidorų, paprikos) auginami žieminių arba pavasarinių šiltnamių daigynuose.

Daigų kokybė didžia dalimi priklauso nuo sėklos. Sėklas reikia pirkti tik žinomų, patikrintų veislių ar hibridų, nepatartina pirkti turguje, nes sėklos gali būti pasenę, maišytų veislių, nekokybiškos. Prieš sėją patartina sėklas išrūšiuoti, patikrinti jų daigumą ( jei pirkote ne iš sėklų pardavimo kompanijų, o mėgėjų), dezinfekuoti beicais arba termiškai.

Kai kurių daržovių sėklos sėjamos į puodelius, kūbelius ar kasetes, nes jos nemėgsta persodinimo – tai agurkai ir kitos moliūginės daržovės. Puodeliai gali būti plastmasiniai, keramikiniai, popieriniai (nuo pieno – tetrapakai, netgi galima panaudoti kiaušinio lukštus). Daržovių daigus galima auginti puodeliuose, kasetėse (blokeliuose) arba be jų. Auginant puodeliuose, daigai aprūpinami maisto medžiagomis, juos persodinant nepažeidžiamos šaknys, todėl daigai greičiau prigyja, geriau vystosi ir anksčiau dera. Be to juos lengviau transportuoti, o ir pirkėjas mieliau pirks tokius daigus, nei “plikomis” šaknimis. Vėlyvesnei produkcijai gauti lauko daržovių daigus galima užauginti lauke lysvėse be puodelių.

Daigai puodeliuose ar lysvėse gali būti auginami sėjant sėklas tiesiai į dirvą  arba pikuojant. Pikavimui tinkamiems daigeliams išauginti sėklos sėjamos į dėžutes. Pikuojant galima atsirinkti geriausiai išsivysčiusius daigelius, be to pikuotų daigų išauga stipresnės kuokštinės šaknys. Tačiau pikavimas reikalauja daug kruopštaus darbo ir laiko, todėl daugelis daržininkų augina daigus puodeliuose, į kuriuos pasėjamos sėklos ir nereikia pikuoti.

Puodelių dydis priklauso nuo auginamų augalų rūšies ir augimo trukmės. Kuo ilgiau daigai auga, tuo didesnio skersmens reikalingi puodeliai: moliūginėms  daržovėms – 12х12х12 arba 10х 10х10 сm; kopūstams, pomidorams, paprikai, baklažanams – 8х8х8 сm ir 6х6х6 cm; žalumyninėms – 6х6х6 cm arba 5х5х5 cm.

Dirvos paruošimas šiltnamiuose. Daigų auginimui šiltnamiai pradedami ruošti iš rudens. Tuose šiltnamiuose, kur daigai bus auginami puodeliuose, dirva ruošiama po daigų numatytai auginti kultūrai. Dirvos paviršius gerai išlyginamas.

Šiltnamiuose, kur daigai bus auginami lysvėse, iš rudens dirva dezinfekuojama,, įvežama ir įterpiama organinių medžiagų, kad dirva būtų puri ir raunant daigus mažiau nutrūkrų šaknų.

Pavasarį, 10-15 dienų prieš sėją, šiltnamiai uždengiami plėvele, įrengiamos orlaidės. Intensyviai vėdinant, greičiau pradžiūsta dirva. Tada beriamos mineralinės trąšos. Jei daigai bus auginami puodeliuose, trąšos neberiamos. Puodeliai (plonasienių durpių, plastmasiniai ar kitokie) pripildomi specialiai paruošto žemių mišinio.

Daigus rekomenduojama auginti kraikinėse durpėse arba durpių-žemių ar mėšlo mišinyje (3 dalys kraikinių durpių ir 1 dalis perpuvusio mėšlo). Pirmiausia pakalkinamos kraikinės durpės iki pH 6,5. Po to jos maišomos su mineralinėmis trąšomis ir mikroelementais.

Daigų auginimui ypač tinkamas preparatas yra  KELPAK – skystas jūros dumblių ekstraktas, kuris pagerina daigų prigijimą, skatina šaknų masės augimą; sumažina abiotinio bei biotinio streso pasekmes; skatina fotosintezę bei medžiagų apykaitos procesus. KELPAK panaudojimo būdai yra įvairūs: mirkymas, laistymas, purškimas per lapus, lašelinis drėkinimas.

Daugiau apie KELPAK skaitykite ČIA 

            Sėja. Prieš sėją dirva palaistoma. Optimalus dirvos drėgnumas 70-75 % viso dirvos drėgmės imlumo. Sėklos lysvėse sėjamos rankomis arba tikslaus išsėjimo sėjamąja. Salierų ir salotų sėklos sėjamos 0,5-1,0 cm gyliu, kopūstų ir pomidorų – 1,5-2,0 cm. Į puodelius, kasetes, pripildytus durpių ar žemių mišinio, sėjama po 1-2 sėklas tokiu pat gyliu kaip lysvėse.

            Sėklos greičiau ir vienodžiau sudygsta, kai pasėjus lysvės ar puodeliai pridengiami plona polietilenine plėvele. Jei saulėtomis dienomis dirvos paviršiaus temperatūra pakyla aukščiau kaip 35-40oC, plėvelę reikia nudengti. Kai pasirodo pirmieji daigeliai, plėvelė nuimama.

Daugelio daržovių sėkloms sudygti optimali temperatūra 20-25oC . Kad daigai neištįstų, sudygus pirmąsias 3-5 dienas palaikoma žemesnė temperatūra.

Jei daigai auginami pikuojant, sėklos sėjamos į dėžutes arba tankiai lysvėse. Daigelius  galima pikuoti į puodelius, kasetes arba į lysves. Dieną prieš pikuojant, kad lengviau išsirautų, daigeliai gausiai palaistomi. Pikuojami tik sveiki gerai išsivystę daigeliai. Pikuojant daigelio šaknelės gerai apspaudžiamos žemėmis. Pikuojant į lysves, dirva suženklinama reikiamais atstumais. Išpikuoti daigeliai palaistomi pro smulkų sietelį. Pirmąsias dienas šiltnamyje palaikoma kiek žemesnė oro temperatūra.

Daigų priežiūra ir paruošimas sodinimui. Daigams augant šiltnamyje palaikoma optimali temperatūra, jis intensyviai vėdinamas. Saulėtomis dienomis šiltnamio šildymas išjungiamas, nes aukštoje temperatūroje auginami daigai labai ištįsta, praranda prekinę išvaizdą, o pasodinti sunkiau prigyja. Iš tokių daigų išauginsime vėlyvesnį ir mažesnį derlių.

Daigai laistomi rytais. Palaisčius šiltnamis intensyviai vėdinamas. Jei į durpes ar durpių – žemių mišinius buvo įmaišyta pakankamai trąšų, puodeliuose auginami daigai papildomai netręšiami.

Prieš sodinant, daigai grūdinami – pratinami prie lauko sąlygų (didelių temperatūrų svyravimų, sausesnės dirvos ir oro, tiesioginių saulės spindulių). Grūdinama 10-15 dienų. Šiltnamyje oro temperatūra ir drėgmė sumažinama iki jų parametrų lauke, atidaromos orlaidės, jei įmanoma, nuimama dalis šiltnamio dangos , kad daigus apšviestų saulė. Daigai laistomi negausiai.

Dieną prieš raunant, daigai gausiai palaistomi. Lysvėse išauginti daigai pirma pakeliami kastuvu,  kad nenutraukt šaknelių, po to raunami. Išrautų daigų šaknys pamirkomos molio ir karvių mėšlo tyrėje. Daigai pakuojami į popierinius ar plastikinius maišelius (suvyniojamos šaknys ir dalis stiebo iki pirmojo lapo) ir sudedami į dėžutes ant kurių užrašomas veislės pavadinimas ir daigų skaičius. Dėžutės pridengiamos nuo tiesioginių saulės spindulių. Puodeliuose išauginti daigai taip pat sudedami į dėžutes.

Call Now Button